Árvíz 2013
Itthon már sehol nem okozhat gondot a Duna 2013. június 18.
Az árvízi védekezésben részt vevő erők, köztük a katasztrófavédelem hivatásos tisztjei ma kora este kivonulnak Bács-Kiskun megyéből, miután már itt sem kell számítani olyan eseményre, amely beavatkozók jelenlétét tenné szükségessé.
Az árvízi védekezés közösségi szolgálatnak számít 2013. június 17.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos polgári védelmi főfelügyelőjének szakmai állásfoglalása értelmében közösségiszolgálat-teljesítésnek számít az, ha a középfokú oktatási intézmények tanulói részt vállaltak a dunai árvízi védekezési munkálatokban.
Zöldszám munkaidőben 2013. június 17.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság árvízhelyzeti zöldszáma – 06 80 205 500 – a továbbiakban munkaidőben, 7 óra 30 perctől 16 óráig hívható.
Már Baján is ürítik a homokzsákokat 2013. június 17.
Bács-Kiskun megyében az árvízzel érintett területeken négy helyszínen folynak védekezési munkálatok, azonban Baján már megkezdhették a homokzsákok kiürítését. A települések helyreállítási munkálataival kapcsolatban a hatóságok folyamatosan arra hívják fel a lakosság figyelmét, hogy a mentesítésre felhasznált fertőtlenítőszer sem az emberi és az állati szervezetre, sem a növényi kultúrára nem jelent veszélyt.
Két megyében minden út járható, a korábban kitelepített lakók visszaköltöznek 2013. június 16.
Az északi megyékben már olyan alacsony a Duna vízállása, hogy szinte minden településen elbonthatják a védműveket erősítő homokzsák-falakat és megkezdhetik a lakóterületek és a közterületek fertőtlenítését, mentesítését. Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom és Pest megyében bontják az ideiglenes védműveket, a megtámasztásokat és ürítik a homokzsákokat. Közben folyamatosan mennek a szivattyúk, hogy a belvízzel elöntött területek nagyságát csökkentsék és a mederből kinn rekedt vizet visszajuttassák a folyóba. A közutak rendbetétele is nagy ütemben halad, Győr-Moson-Sopron és Fejér megyében már nincs árvíz miatt lezárt útszakasz.
Holnap átvágják Bátán a nyári gátat 2013. június 15.
Holnap délelőtt átvágják Bátán a vasúti töltés nyomvonalán húzódó nyári gátat. A szakemberek ettől azt remélik, hogy a belterületi részekről gyorsabban kivezethető a víz, felgyorsítva ezzel az apadást és lerövidítve a védekezés időtartamát. A települések nagy részén ma is folytatták a helyreállítási munkálatokat és sok helyen várják az önkéntesek segítségét.
Az árvíz – számokban 2013. június 16.
Noha néhány településen még figyelik a gátakat, az árvízzel érintett területek többségében már a helyreállításon dolgoznak az emberek. Az alábbiakban számadatokkal mutatjuk be az árvízvédelemben eltöltött megfeszített napokat.
Összefogás, jó szervezettség, szakértelem 2013. június 15.
Erre a három dologra volt szükség az árvízi veszély elhárításához, fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök Mohácson tartott reggeli sajtótájékoztatóján. A kormányfő beszélt arról is, hogy még legalább három napig figyelemmel kell kísérni a Duna szerbiai áradását, addig ugyanis magyar területen lévő települések is veszélybe kerülhetnek, ha baj történik a szomszédos országban. A miniszterelnök köszönetet mondott mindenkinek, aki önkéntesként vagy hivatásosként, a gátakon vagy a háttérben dolgozva vett részt az árvízi védekezésben.
A helyreállításon dolgozik a települések nagy része 2013. június 14.
Múlt héten és e hét elején hazánk a Duna áradása ellen védekezett, és ugyan akadnak még települések, ahol jelenleg is zajlanak ilyen munkálatok, a dunai árhullámmal sújtott legtöbb területen már a helyreállítási tevékenység zajlik nagy erőkkel.
Kisoroszin járt a főfelügyelő 2013. június 14.
A dunai árvízi védekezésben résztvevő tűzoltókat látogatja sorra a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság országos tűzoltósági főfelügyelője. Június tizenharmadikán az árvíz által napokig elzárt Kisorosziba vezetett Bérczi László dandártábornok útja.
Dr. Bakondi György tű. altábornagy, főigazgató köszönőlevele 2013. június 14.
Dr. Pintér Sándor belügyminiszter köszönőlevele 2013. június 14.
A helyreállításban is számítanak a civilek és önkéntesek munkájára 2013. június 14.
Miközben a Duna hazai déli szakaszán még védekeznek a levonuló árvíz ellen, addig az északi és a középső megyékben már az áradás nyomainak eltüntetésén, az élet normalizálásán, azaz a helyreállításon dolgoznak. Utóbbi csaknem akkora kihívás lesz, mint volt a védekezés. Az első napok tapasztalatai alapján a civilekre és az önkéntesekre továbbra is számítani lehet. A fővárosban lassan áll helyre az élet, de ma reggeltől számos fontos közlekedési útvonal megnyílik a tömegközlekedés és a magánforgalom előtt.
Bontják a védműveket, kezdődhet a helyreállítás 2013. június 13.
Ma Mohácsnál tetőzött a Duna, 964 centiméteren. A Duna felső szakaszán egyre csökken azoknak a településeknek a száma, ahol védekezési munkát kell folytatni, legtöbb helyen már a helyreállítás előkészületei zajlanak, van ahol már neki is láttak a mentesítésnek.
Lassan normalizálódik az élet a Duna mentén 2013. június 13.
Az ország déli fele még védekezik a levonuló dunai árhullám ellen, északon már a lakosság visszatelepítése is megkezdődött, ahogy a károk felmérése és a helyreállítás munkálataira való felkészülés is. Becslések szerint az árhullám szombaton hagyhatja el Magyarországot. Budapesten további utakat nyitottak meg részben vagy egészben a forgalom előtt szerdán, de még eltart egy ideig, amíg a főváros élete visszatér a megszokott kerékvágásba. Az ÁNTSZ szerint az árvíz sújtotta területeken stabil az egészségügyi helyzet, nincsenek fertőző megbetegedések halmozódására utaló jelek a Duna mentén, de a kedvező helyzet megtartása folyamatos erőfeszítéseket kíván.