Magasabb szintű iparbiztonsági beavatkozások kapacitásfejlesztése
. .
MAGASABB SZINTŰ IPARBIZTONSÁGI BEAVATKOZÁSOK KAPACITÁSFEJLESZTÉSE ELNEVEZÉSŰ PROJEKT
Kiemelt jelentőségű cél a katasztrófákkal szembeni ellenálló-képesség növelése, a kockázatok minél hatékonyabb megelőzése, illetve a bekövetkezett események lehető leggyorsabb kezelése, továbbá a katasztrófák kezelésekor alkalmazott rendszerek fejlesztése, hiszen hazánk egyre inkább ki van téve az éghajlatváltozás következtében kialakuló természeti katasztrófáknak. Általános cél a klímaváltozás kedvezőtlen hatásainak megelőzése, illetve mérséklése, a természeti katasztrófák kockázatának csökkentése a katasztrófákkal szembeni ellenálló-képesség növelésével.
A projekt keretében megvalósuló támogatásból a katasztrófavédelem speciális iparbiztonsági feladatokat ellátó gépjárműveket és műszereket szerez be és állít rendszerbe. A fejlesztés eredményeként a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság gépjármű- és eszközállománya jelentős mértékben fejlődik majd. A járműpark, a műszerezettség és a felszerelések modernizációján túl fontos cél ezen eszközök szakmailag hatékony és költségtakarékos alkalmazása, valamint a nemzetközi előírásoknak történő megfelelés is.
A főigazgatóság vízminőség elemzésére alkalmas vízanalitikai multiméter eszközöket és vízanalitikai fotométer- és reagens-készleteket tervez beszerezni, 23-23 darabot. A projekt lehetővé teszi egy katasztrófavédelmi mobil labor (KML) jármű, valamint egy oktatásra tervezett KML-jármű beszerzését is. A szervezet eszközállománya szintén a projekt keretén belül egy olyan hajóval is bővül, ami a veszélyes áruk vízi úton történő szállításának ellenőrzését támogatja majd.
A magasabb minőségű iparbiztonsági rendszer kialakítása abban az esetben tekinthető megvalósítottnak, ha a beavatkozások és a megelőző tevékenység jóval hatékonyabbá válik. Ennek része a klímaváltozás okozta kihívásokra történő gyors és szakszerű reagálóképesség kialakítása is, hiszen ezzel minimalizálni a keletkező károkat. Az ellenőrző, megelőző tevékenység minőségének javításával elérhető, hogy pontosabb képet kapjunk arról, mely tevékenységek járulnak hozzá a klímaváltozáshoz, melyik hol és mennyire terheli a környezetet.
A projekt során megvalósuló fejlesztéseknek köszönhetően a katasztrófavédelem felkészültebben és hatékonyabban tudja beavatkozásait elvégezni.
A KEHOP-1.6.0-15-2016-00008 azonosítószámú projekt támogatási összege 1 milliárd 200 millió forint.
Kapcsolódó dokumentumok: