Újabb vadonatúj gépjárművel bővült az eszközpark

2018. április 19. 13:35

Újabb tíz, hazai gyártású Rába-Heros Aquadux X-4000 típusú tűzoltójárművet adtak át április hatodikán a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon - közülük egy Nógrád megye mentő tűzvédelmét erősíti a jövőben. Ezekkel együtt már száz új jármű teljesít szolgálatot országszerte a hivatásos tűzoltó-parancsnokságokon, Nógrád megyei viszonylatban pedig ez már a negyedik.

A hazai tűzoltóautó-gyártás újjáélesztése és a sorozatgyártás beindítása óta a mostani volt a hetedik alkalom, amikor új járművek kerültek a rendszerbe. A tíz új jármű Kisbérre, Balassagyarmatra, Barcsra, Budapest harmadik kerületébe, Szombathelyre, Székesfehérvárra, Lentire, Berettyóújfalura, Egerbe és Jászberénybe kerül. Ezeken túl pedig egy-egy Steyer Bronto 13 S 23 M20 TZF 200 gépjárműfecskendő szolgál ezentúl a Sándorfalva Városi Önkéntes Tűzoltó Egyesületnél (Csongrád megye), a Martonvásári Önkéntes Tűzoltó Egyesület (Fejér megye) kötelékében, a Verpelét Önkéntes Tűzoltó Egyesület (Heves megye) állományában, illetve a Tápiószecső Önkéntes Tűzoltó Egyesület (Pest megye) munkáját segítve.
 
Az átadási ünnepségen a meghívott vendégek és az érintettek előtt először dr. Góra Zoltán tűzoltó vezérőrnagy, országos katasztrófavédelmi főigazgató emelkedett szólásra. A tábornok elmondta, az új gyártású fecskendőket európai uniós forrásból, a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében szerezte be a katasztrófavédelem. A Katasztrófavédelmi rendszerek fejlesztése – tűzoltógépjármű-fecskendők rendszerbe állítása nevű (KEHOP-1.6.0-15-2015-00001) projekt során 2014 és 2020 között összesen száznyolc, teljes málhával felszerelt gépjárműfecskendő kerül a szervezethez. A járművek a BM HEROS Zrt., a Rába Járműgyártó Kft. és a Renault Truck együttműködésében készültek, készülnek, négyezer literes víz-, illetve négyszáz literes habképzőanyag-tartállyal rendelkeznek. A fecskendőket úgy alakították ki, hogy városi körülmények között, és lakott területen kívül, nehéz terepviszonyok között is gyorsan, megbízhatóan, hatékonyan működjenek. Góra Zoltán szólt a négy önkéntes tűzoltóságnak átadandó felújított Steyr Bronto 13 S 23 M20 TZF 200 típusú fecskendőkről is. Mint mondta, a felújítást követően ezek, az elmúlt húsz évben hivatásos tűzoltóságnál elsődleges beavatkozóként szolgáló járművek alkalmasak arra, hogy az önkéntes tűzoltó egyesületeknél működjenek tovább. A főigazgató végezetül úgy fogalmazott: az új gépjárműállomány rendszerbeállítása révén tovább fejlődik a katasztrófavédelem járműparkja, ami jelentős mértékben segíti a beavatkozók tevékenységét.
 
A BM OKF vezetőjét követően Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára mondott beszédet. A miniszterhelyettes Magyarország biztonsága szempontjából fontos napnak nevezte a mait, hiszen a tíz új és négy felújított fecskendővel tovább erősödik az ország mentő tűzvédelme. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy manapság a biztonság a legfontosabb közösségi érték, és hozzátette, abban, hogy Magyarországot biztonságos országnak tartják, benne van a tűzoltók munkája is. Kontrát Károly kijelentette, a jó teljesítményhez nem elegendőek az új fecskendők, kell a hivatásos állomány teljesítménye, elkötelezettsége is. Ehhez nyújt segítséget a 2015-ben bevezetett új életpályamodell, amelynek köszönhetően már átlagosan negyvenöt százalékkal emelkedett a hivatásos szolgálatot teljesítők illetménye. A miniszterhelyettes köszönetet mondott az önkénteseknek is, akik szabadidejüket áldozzák arra, hogy támogassák a katasztrófavédelem munkáját. Fontos tehát, hogy az ő felszereléseik, eszközeik is fejlesztésen essenek át – tette hozzá az államtitkár.
 
A beszédeket követően Kontrát Károly és Góra Zoltán átadta az indítókulcsokat az érintett katasztrófavédelmi igazgatóságok vezetőinek - köztük Seres Tibor tűzoltó ezredes, Nógrád megyei katasztrófavédelmi igazgatónak, illetve az önkéntes egyesületek képviselőinek. Mindezek után a jelenlévők megtekintették a főigazgatóság előtt felsorakozott járműveket. A rendezvényt követő fogadáson Bartók Péter tűzoltó ezredes, az országos katasztrófavédelmi főigazgató gazdasági helyettese mondott pohárköszöntőt. Az ezredes úgy fogalmazott, a mostani alkalom az uniós projektben meghatározott célokon túl az együttműködésről és az összefogásról is szól, hiszen több szakterület számos szakemberének közös munkája nyomán készültek el az új gépjárműfecskendők. Bartók Péter köszönetet mondott mindazoknak, akik vagy a projekt működtetésével, vagy mérnökként vettek részt a fejlesztésben, és külön kiemelte a tűzoltók szerepét is, akik gyakorlati tudásukkal és javaslataikkal járultak hozzá a konstrukció kialakításához.

 

Forrás és képek: BM OKF
 


Forrás és kép: https://nograd.katasztrofavedelem.hu/25068/hirek/163524/ujabb-vadonatuj-gepjarmuvel-bovult-az-eszkozpark