Katasztrófavédelmi rendszerek fejlesztése a Balaton régió területén

2018. április 27. 10:29

A projekt keretén belül várhatóan nyolc új viharjelző állomás létesül, a már működő telephelyek pedig a fejlesztéseknek köszönhetően modernizálódnak, korszerűsödnek. Mindemellett a régió mentési képessége csaknem ötven új eszközzel, azon belül újonnan beszerzett járművekkel erősödik.

A projekt célja hatékonyabbá tenni a katasztrófavédelmi szervek reagálóképességét a Balaton régióban, ennek révén nagyban erősödik az állampolgárok élet- és vagyonbiztonsága. A projekt két fő területre fókuszál: a mentési tevékenységek, valamint a balatoni viharjelzőrendszer fejlesztésére.
 
A projekt célkitűzése, hogy a katasztrófavédelmi szervek ebben a régióban is magasabb szinten legyenek képesek akár a szélsőséges időjárási jelenségek nyomán bekövetkező események során, akár a klímaváltozás következtében kialakult helyzetekben beavatkozni. A legfőbb cél tehát, hogy a katasztrófavédelem egységei extrém, kritikus helyszíneken is képesek legyenek beavatkozni, ennek során a bajba jutott állampolgárok életét és anyagi javait megmenteni, mindezt a lehető legrövidebb idő alatt.
 
A Széchenyi 2020 programban futó projekt keretében új gépjárművek és eszközök beszerzése történik meg, ezeknek köszönhetően a katasztrófavédelem egységei a régióban rövidebb idő alatt érkezhetnek az egyes káresetek helyszínére, és munkájukat korszerű felszerelésekkel végezhetik. A projekt eredményeként az egyre gyakoribb erdő-, bozót- és nádastüzeket a nehezen megközelíthető helyeken is megfelelő műszaki felszereltséggel, hatékonyan lehet felszámolni a jövőben. A projekt lehetővé teszi kétéltű mocsárjáró mentőeszköz, erdő- és vegetációtűz oltására alkalmas beavatkozó jármű, tehergépjárművek, búvár- és jégről mentési eszközök beszerzését. A járművek kiválasztásakor az elsődleges szempont az, hogy az új technikát a lehető legtöbb helyzetben használni lehessen, mindezt az erőforrások optimális alkalmazása és energetikai hatékonyság szem előtt tartása mellett.
 
A projekt másik fő fejlesztési területe a balatoni viharjelzőrendszer korszerűsítése, a lakosság veszélyhelyzetekkel kapcsolatos gyors tájékoztatása, a korai riasztási rendszer fejlesztése és kiterjesztése. A korszerűsítés új állomások létesítésével, illetve a már működő telephelyek fejlesztésével, például modern LED-jelzőberendezések üzembe helyezésével valósul meg. A LED-technológia előnyei – energiatakarékosság, hosszú élettartam, a költséges karbantartások számának jelentős csökkenése – a korszerűsített viharjelzőrendszer estében is rövid időn belül érzékelhetőek lesznek. A fejlesztés kedvezően hat a szén-dioxid-kibocsátásra éppúgy, mint a rendszer fenntarthatóságára.
 
Új parti viharjelző állomás kerül Balatonszepezdre, Balatonedericsre, Fenékpusztára, Balatonszárszóra és Tihanyra; Siófokon, Szigligeten és Keszthelyen pedig vízközepi állomás létesül.
 
A projekt jelentősen emeli a Balaton régió településeinek és lakosságának biztonságát, nő a lakosság élet- és vagyonbiztonsága, továbbá az élő és épített környezet is fokozottabb védelmet kap.
 
A fejlesztések és a beszerzések várhatóan 2019 nyaráig megvalósulnak.
A KEHOP-1.6.0-15-2017-00025 azonosítószámú projekt támogatási összege 1 milliárd forint.
 
 

Fotó: Illusztráció - RSOE