EU polgári védelmi komplex modulok létrehozása, fejlesztése című projekt
. .
A projekt célja két olyan, az önkéntes mentőszervezetek személyi bázisán alapuló modul létrehozása, amelyek egységei külön-külön, és együttesen is bevethetőek összetett katasztrófák kezelése során. A projekt keretében megvalósul a tagok speciális feladatokra történő felkészítése, továbbá a szükséges felszerelésekkel, eszközökkel, valamint járművekkel történő ellátása is. Az új modulok a tevékenységüket támogató, vezetésirányítási és a logisztikai feladatokat ellátó, jelenleg működő szervezetek fejlesztésével válnak komplex rendszerré. Az így létrehozott komplex modulok illeszkednek az uniós polgári védelmi mechanizmushoz.
A fejlesztés a vizek kártételei elleni komplex védekezésre és a vegetációtüzek felszámolására modulárisan bevethető egység létrehozását célozza. E modulok alkalmazásával az önkéntes mentőszervezetek a Magyarországon bekövetkező árvizek, illetve erdő- és avartüzek, de akár extrém időjárási jelenségek esetén is hatékonyan tudnak majd beavatkozni.
Cél, hogy a modulok olyan felszereléssel és kiképzett állománnyal rendelkezzenek, amelyek azonnal reagálni képesek a klímaváltozás okozta helyzetekre, a bekövetkezett események felszámolására, egyúttal képesek legyenek összetett, speciális feladatok ellátására, valamint az uniós polgári védelmi mechanizmus keretében más európai országok moduljaival való együttműködésre is.
A projekt az önkéntes mentőszervezetek megerősítése révén jelentős mértékben növeli a települések önvédelmi képességét.
A KEHOP-1.6.0-15-2016-00021 azonosítószámú projekt támogatási összege 2 milliárd 300 millió forint.
Letölthető dokumentum (pdf)