Levonult a terepről a HUNOR
2024. szeptember 26. 14:28
Fennakadás nélkül teljesítette a harminchat órás ENSZ INSARAG Irányelv szerinti újraminősítő gyakorlatot a HUNOR Mentőszervezet Hajdúszoboszlón. Az egységek nem sokkal délután kettő után levonultak a terepről, jelenleg az ENSZ szakértők értékelik a tapasztalataikat.
Csütörtökig, az ENSZ INSARAG újraminősítési eljárás negyedik napjáig öt kárhelyszínen dolgozott a HUNOR. A tizenhárom fiktív helyszínről az adatokat dolgozták fel a nemzetközi városi kutatás-mentés irányítói. A nemzetközi csapatok a gyakorlat során huszonkilenc embert mentettek ki, tizenötöt a HUNOR, akiket aztán a helyi mentőszolgálatoknak adtak át.
Az újraminősítés gyakorlati részét követően a külföldi megfigyelők szigorú szempontrendszer szerint, összesen 167 ellenőrzési pontban értékelték az egyes műveleteket. Nemcsak a bevetés mozzanatait, hanem az előkészítés, a szállítás, a táborépítés és a dokumentáció is górcső alá került. A mentőszervezet mentális teherbírása is vizsgázott, valamint az új eszközök, felszerelések is átestek az első bevetéseken. Az új szimulációs gyakorlópálya a régi, de az eseményre megújított romváros mellett felhúzott konténerváros hatékonyan szolgálta az ENSZ INSARAG újraminősítés kötelező elemeinek végrehajtását, így a tisztafödém-átvágást, a ferde megtámasztást, a ferde kötélpálya építését, a piszkos faláttörést és a fa- és acél elemek átvágását.
Az újraminősítést végzők és szerepjátékosok speciális állványrendszeren keresztül jutottak be a konténerekbe, ahol kémlelőnyílásokon ellenőrizték a HUNOR kutató- és mentő állomány munkáját. A nyolc darab, egyenként negyven lábas, különböző módokon, álló és ferde helyzetben, illetve élére állítva elhelyezett konténerek képeznek egy összetett romterületet.
A konténerek belsejében tizenhét épített akadályelemet – húsz centiméter vastag vasbeton födémelemek, acél gerendák, vasbeton- és fagerendák – helyeztek el, ezeket a mentési feladat során a HUNOR tagjainak kellett átvágniuk. A konténerrendszerben lévő szimulációs pályát úgy alakították ki, hogy ezeket az elemeket a következő gyakorlatra cserélni lehessen, így többféle mentési útvonalon lehet később gyakorolni.
A pályaszerkezetet egy állandó állványzat veszi körbe huszonnégy kémlelő és tizenegy beemelő nyílással, ezeken a minősítők és a gyakorlat irányítók könnyen figyelemmel tudták követni a HUNOR munkáját. Az állványzat menekülési útvonalként biztonsági célokat is szolgál. Két helyen egy-egy, darabonként 2,5 tonnás betonelem emelésére szolgáló helyet is kialakítottak a pálya építése során.
A nemzetközi, nehéz kategóriájú városi kutatási, mentési minősítés megszerzéséhez hosszú út vezetett, a mai napot több hónapos felkészülés, gyakorlás és szervezés előzte meg. A mentori feladatokat a török Belit Tasdemir, az AKUT török önkéntes csapat tagja vállalta, mellette számos magyar társszerv és önkéntes szervezet támogatta a hivatásosokat.
A szervezeten belüli és a külső szervezetekkel történő együttműködés ugyancsak a siker fontos tényezője, a minősítés egyik feltétele a kiváló kommunikáció. Erről, és a terepen végzett konkrét beavatkozásokról is tanácskoznak a szakértők.
A HUNOR Mentőszervezet ENSZ INSARAG harmadik újraminősítésén 187 fő vett részt, a HUNOR 78 taggal és 6 kutyával végezte a feladatokat.
Fotók: HUNOR, Papp-Kunkli Nóra tűzoltó főhadnagy