
Hatósági szakterület
A katasztrófavédelem hatósági és iparbiztonsági szakterülete a megelőzési, felkészülési és kockázatcsökkentési feladatok elvégzésével biztosítja az emberi életek és az anyagi javak védelmét.
A tűzmegelőzési terület ellátja a kéményseprő-ipari szakkérdésekben a hatósági feladatok országos szakirányítását, egyes tűzvédelmi célú építési termékek forgalmazási engedélyével kapcsolatos feladatokat, a tűz- vagy robbanásveszélyes készülék, gép, berendezés tűzvédelmi megfelelőségét vizsgáló, ellenőrző és tanúsító szervezetek kijelölési eljárásait, egyes műszaki bizottságok vezetését és a műszaki bizottságokban a képviseletet, valamint tűzvédelmi hatósági és szakhatósági hatáskörrel rendelkezik a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok tűzvédelmi engedélyezési eljárásaiban.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (továbbiakban: BM OKF) engedélyező hatóság a veszélyes áru szállításra használt csomagoló- és szállítóeszközök gyártási engedélyezési eljárásaiban. A BM OKF szakmai irányításával a területi és a helyi hivatásos katasztrófavédelmi szervek végzik a veszélyes áru közúti, vasúti, vízi és légi szállításának ellenőrzésével kapcsolatos hatósági feladatokat, támogatva a közlekedés biztonságát, valamint a veszélyes áruk szállítása során felmerülő kockázatok minimalizálását.
A kritikus szervezetek ellenálló képességével összefüggő hatósági és szakhatósági feladatokat a BM OKF látja el, ennek részeként általános kijelölő hatóság, vezeti a kijelölt kritikus szervezetek és infrastruktúrák, továbbá az ország védelme és biztonsága szempontjából jelentős szervezetek és infrastruktúrák nyilvántartását, valamint végrehajtja azok hatósági ellenőrzését, értékeli a komplex ellenálló képességi gyakorlatukat. A BM OKF biztosítja az egyedüli kapcsolattartó pont feladatainak ellátását, a képviseletet a NATO Reziliencia Bizottságban, ellátja a NATO RC katasztrófavédelmi szerveivel való kapcsolattartást, továbbá a kritikus szervezetek és kritikus infrastruktúrák vonatkozásában a nemzeti kapcsolattartó és koordinációs feladatokat az Európai Bizottság és az Európai Unió tagállamai felé (CER irányelv).
A veszélyes üzemek szakterület végzi és koordinálja az ENSZ Európai Gazdasági Bizottsága Ipari Balesetek Országhatáron túli Hatásairól szóló Helsinki Egyezmény (UNECE TEIA) végrehajtásával kapcsolatos feladatokat, működteti az Egyezményben foglaltak alapján a riasztási-értesítési rendszert, szakmai kapcsolatot tart az Egyezmény titkárságával és a részes felek illetékes hatóságaival, valamint az ENSZ EGB által elvárt időközönként nemzeti jelentést készít az Egyezmény végrehajtásával kapcsolatos feladatokról. Az Egyezmény végrehajtásának nemzeti kapcsolattartó pontja a BM OKF.
A veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemek esetében a BM OKF látja el a vonatkozó jogszabály szerinti nemzetközi feladatokat, nemzeti illetékes hatóságként együttműködik az Európai Bizottsággal a veszélyes anyagokkal kapcsolatos súlyos balesetek elleni védekezéssel kapcsolatos (Seveso III. irányelv) nemzeti feladatok hatékony ellátása érdekében. A BM OKF információt szolgáltat az EU erre a célra létrehozott elektronikus szakrendszereihez, valamint elkészíti a négyéves nemzeti jelentést.
A BM OKF a nukleárisbaleset-elhárítással összefüggő tevékenység keretében szakhatóságként közreműködik az Országos Atomenergia Hivatal nukleáris létesítményekkel és radioaktív hulladéktárolókkal kapcsolatos hatósági eljárásaiban, továbbá ellátja a nemzetközi radiológiai monitoring adatcsere rendszer nemzeti központ feladatait és az országos nukleárisbaleset-elhárítási rendszer részeként a jogszabályokban előírt feladatokat.