Felkészülés az uniós elnökségre

2024. március 06. 15:57

A második féléves magyar európai uniós elnökségre való felkészülés jegyében szervezett információs napot a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság. A március 6-i találkozó résztvevői a magyar prioritásokról, az uniós döntéshozatali mechanizmusokról, illetve a konkrét katasztrófavédelmi vonatkozású feladatokról, rendezvényekről kaptak átfogó tájékoztatást.

A magyar uniós elnökség célrendszeréről és elvárásairól, a hazai prioritásokról, illetve az elnökség operatív lebonyolításáról dr. Molnár Balázs Péter, az Európai Uniós Ügyek Minisztériumának helyettes államtitkára beszélt. Elmondta, Magyarország az elnökség ideje alatt a többi között Európa globális versenyképességének fenntartására, az EU bővítésének kérdésére, a demográfiai kihívásokra, a védelempolitikára, a kohéziós politika jövőjére, illetve a 2025-ös költségvetés elfogadására koncentrál majd. 

Dr. Kisné dr. Szabó Adrienn, a Belügyminisztérium Rendőri Együttműködési és Határigazgatási Osztályának vezetője az uniós és a magyar döntéshozatali platformokról, a jogalkotás folyamatáról beszélt, külön kiemelve a gyakorlati technikákat. Mindezek mellett bemutatta a belügyi prioritásokat, köztük a leginkább katasztrófavédelmi vonatkozású témát, az uniós árvízkezelés erősítését, a komplex árvízvédelmi, árvízmentési kapacitások erősítését.  

Az előadók sorában Takács Gergely tűzoltó főhadnagy, a BM OKF nemzetközi főosztályának munkatársa következett, ő az Európai Bizottság Polgári Védelmi és Humanitárius Segítségnyújtási Főigazgatósága, azaz a DG ECHO felépítését és feladatait mutatta be, különös tekintettel a nemzetközi segítségnyújtás menetére, illetve az EU Polgári Védelmi Mechanizmusára. 

Arról, hogy a hivatásos katasztrófavédelmi szervezet hogyan készül fel az elnökségi időszakra, Zöldi Éva tűzoltó őrnagy, a nemzetközi főosztály vezetője adott tájékoztatást. Mint mondta, a BM OKF fő feladata lesz az Európai Unió katasztrófavédelmi szakpolitikájának irányítása hat hónapon keresztül az EU Tanácsának polgári védelemmel foglalkozó PROCIV munkacsoportjának és a kritikus szervezetek ellenálló képességével foglalkozó PROCIV-CER almunkacsoportjának elnöklése révén. 

Gerics Orsolya tűzoltó százados, a nemzetközi főosztály munkatársa a PROCIV tanácsi munkacsoport elnökléséhez kapcsolódó programot, a tárgyalandó témákat részletezte. Őt dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok, országos polgári védelmi főfelügyelő követte, aki az uniós árvízkezelés erősítéséről, a komplex árvízvédelmi, árvízi mentési kapacitások bővítéséről szóló tanácsi következtetéshez vezető szakmai utat, valamint a már megtett lépéseket ismertette. Emellett beszélt a július elejére tervezett munkaműhelyről, az ahhoz készítendő, az árvízi biztonság területeit átfogó kérdőívről, valamint a munkaműhellyel kapcsolatos technikai kérdésekről. 

A PROCIV CER, vagyis a kritikus szervezetek ellenálló képességével foglalkozó munkacsoporttal kapcsolatban, a magyar elnökség ideje alatt a kritikus infrastruktúra ellenálló képességét fokozó intézkedésekkel, illetve az azok mögött lévő edukációval és gyakorlatokkal Angyal István tűzoltó ezredes, a kritikusinfrastruktúra-koordinációs főosztály vezetője foglalkozott.

Az információs nap utolsó előadását a nemzetközi főosztály helyettes vezetője, Ábrahám Márton tűzoltó alezredes tartotta, aki az elnökségi rendezvényekkel, a júliusi elnökségi munkaműhellyel, az EU polgári védelmi főigazgatóinak októberi 53. találkozójával, valamint a nemzeti képzési koordinátorok novemberben esedékes találkozójával kapcsolatos feladatokat részletezte.

Fotó: Szőke Péter BM OKF