Sikeres próbaminősítés

2024. március 06. 11:45

A műveletek elemzésével, az erősségek és a fejlesztendő területek megvizsgálásával, a jó gyakorlatok rendszerbe építésével, és a beavatkozáshoz, koordináláshoz, helyzetfelismeréshez szükséges kompetenciák bővítésével folytatódik a HUNOR Mentőszervezet őszi újraminősítésre történő felkészülése. Ennek első állomása zárult le szerda reggel Hajdúszoboszlón, ahol a résztvevők és a megfigyelők értékelték az eltelt három nap eseményeit.

A mentőszervezet tagjai az elmúlt napokban egy földrengés forgatókönyve alapján dolgoztak, ismeretlen, de nem váratlan helyzetekkel szembesültek az egységek a hajdúszoboszlói romvárosban.

A műveleteket március negyedikén délután kezdte meg a HUNOR mentőalakulat Alfa és Bravó egysége, egyszerre két kárterületen. Őket a Charlie és a Delta váltotta, az egységeknek vezetési pontot, információs bázist, táborhelyet és kiszolgáló helyiségeket kellett kialakítaniuk, ezzel párhuzamosan pedig egyszerre több kárhelyen sérültet kutattak fel és mentettek ki.

Kedden éjjel még kilenc munkaterületen dolgoztak a tűzoltók, addigra tizenkilenc embert mentettek ki, két halottat találtak és öt embert kerestek. Szerda reggelre minden műveletet befejeztek.

„A csapat legfőbb erőforrása az a mentális erő és elszántság, amely minden helyzetben előreviszi őket, és amely a legkilátástalanabb szituációkban is megoldáshoz segíti a beavatkozó tűzoltókat” – fogalmazott a mentőszervezet parancsnoka, dr. Jackovics Péter. A tűzoltó ezredes a szerdai értékelést követően elmondta, hogy százhatvanhét ellenőrzési ponton kellett megfelelnie a mentőcsapat tagjainak, akiknek úgy kellett megosztaniuk az erőforrásokat, eszközöket, felszereléseket és a létszámot, hogy minden műveletet tökéletesen, az INSARAG előírásai szerint teljesítsenek, és valamennyi műveleti területre száz százalékos felkészültséggel érkezzenek.

A parancsnok beszámolója szerint olyan megoldásokat is találtak, amelyek alkalmasak arra is, hogy a nemzetközi eljárásrendbe kerüljenek, ugyanakkor a próbaminősítés sikere után sem lehet lazítani a felkészülés feszes menetrendjén, és az INSARAG biztonsági előírásainak szigorú betartásán. 

A felkészülés-sorozat májusban újabb, a mostanihoz hasonló bevetéssel folytatódik. Műhelytitokként azt is elárulta a parancsnok, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki Karának oktatója, a HUNOR-t erősítő dr. Joó Attila egészen új, nehéz és meglepetésekkel teli pályát tervez addigra. 

Fotó: Szőke Péter BM OKF