Csaknem harminc órája talpon a HUNOR

2024. március 05. 11:38

Egy előre kidolgozott forgatókönyvet követnek, de nagyon is valóságos az az erőfeszítés, amelyről beszámoltak a HUNOR Mentőszervezet tagjai a hajdúszoboszlói romvárosban eltöltött második éjszakájuk után. A próbaminősítést teljesítő egységek az elmúlt csaknem harminc órában tizenkét „sérültet” és egy „halottat” mentettek ki a romok és roncsok közül.

Az ENSZ INSARAG minősítés folyamata azt jelenti, hogy a minősítésre kész csapat valóban ismeretlen, váratlan és nehéz helyzetekben találja magát, amelyekben nemcsak fizikai erejük és felkészültségük, hanem mentális erejük, képességük is vizsgázik.

A minősítési folyamatot szervező, a HUNOR-tól független segítők nem árulhatják el, hogy mire kell készülniük az ismeretlen terepre érkezőknek, a szükséges információt a mentőszervezet tagjainak meg kell szerezniük, valamennyi kérdésükre választ kell kapniuk ahhoz, hogy menteni tudjanak. Ugyanígy kell eljárniuk, ha a kutatáshoz, rom- vagy roncsfeltáráshoz valamilyen eszközre vagy nyersanyagra, esetleg üzemanyagra van szükségük. Szót kell érteniük a helyiekkel, a helyszínen lévő más nemzetiségű mentőcsapatokkal, és a mentést irányító felettes szervekkel is.

A földrengés sújtotta ország ebben az esetben csak a forgatókönyvben létezik, ám a sérülteket, a helyi kormányzót, a helyi önkénteseket, a helyszínre érkezett külföldi, holland, angol, indonéz mentőcsapatokat valós személyek keltik életre, akikkel angolul értekeznek a magyar mentőcsapat tagjai. Ha tudnak, szót értenek velük, ha nincs közös nyelv, akkor minden eszközt be kell vetniük, mert a gyakorlat második napján egy tucat kárhelyszínen várják a sérültek, hogy valaki kimentse őket.

A műveletek azért is izgalmasak, mert most vizsgáznak a HUNOR újonnan beszerzett eszközei és műszerei is, amelyek érzékenyen reagálnak például akkor, ha a közelben, ám nem látható helyen sérült vagy halott található.

A műveleteket március negyedikén délután kettőkor kezdte meg a HUNOR mentőalakulat Alfa és Charlie, majd a Bravó és Delta egysége, egyszerre két kárterületen. A csapatok folyamatosan megfeszített tempóban, nyolcórás váltásban, a nap huszonnégy órájában dolgoztak és dolgoznak. Ez idő alatt tizenkét „élő” embert és egy „holttestet” emeltek ki a romok alól. A feltevés szerint további öt más nemzetiségű csapat vesz részt a mentési munkálatokban, angolok, hollandok, németek, oroszok, indonézek vannak jelen.

Mivel a forgatókönyv szerint a HUNOR az első egység, amelyik a kárhelyszínre érkezett, így az ő feladatuk volt annak a helyi koordinációs központnak a kialakítása is, amely valamennyi mentőegység információs és adatbázisa, és amely összeköttetést teremt a terepen dolgozók és a művelet felső és legfelsőbb szintű irányítói között.

Mindeközben az INSARAG török szakértője folyamatosan követi a műveleteket, az ő összefoglaló jelentése alapján készül a továbbiakban a HUNOR az őszi éles minősítésre.

 

Fotók: HUNOR