Ismét pályán a HUNOR

2024. március 04. 12:27

Romok, sérültek, veszteség és káosz, természetesen csak a HUNOR Mentőszervezet előminősítő gyakorlatán. A szeptemberi nemzetközi INSARAG újraminősítésre készülő csapat három napon át a hajdúszoboszlói romvárosban dolgozik.

A Nemzetközi Kutató-mentő Tanácsadó Csoport (International Search and Rescue Advisory Group, INSARAG) az ENSZ égisze alatt működik, több mint nyolcvan ország és katasztrófareagáló szervezet globális hálózata. Az INSARAG tevékenységi körébe a városi kutatással és mentéssel kapcsolatos tevékenységek tartoznak, legyen szó felkészülésről, gyakorlatokról vagy minősítésről. Az INSARAG célja, hogy a nemzetközi mentőcsapatok egységes szempontok és irányelvek alapján működjenek, tevékenységüket ezen szempontok alapján minősíti a nemzetközi szervezet. 

A katasztrófavédelem HUNOR Mentőszervezete is rendelkezik ilyen minősítéssel, amelyet ötévente meg kell újítani. Ennek az ideje érkezett el 2022-ben, azonban a COVID járvány felülírta a határidőt, majd egy évvel később a törökországi földrengés módosította azt. Az új dátumot 2024 szeptemberére tűzték ki, az őszi megméretést két próbaminősítés előzi meg. 

Az első ezen a héten zajlik Hajdúszoboszlón, csaknem nyolcvan csapattag és hat keresőkutya, valamint a MAGOR önkéntes mentőszervezet tagjainak részvételével. A gyakorlat forgatókönyve szerint földrengés sújtotta romos helyszínen, kaotikus körülmények között kell az alegységeknek tábort építeniük, információt szerezniük, kutatniuk, felderíteniük, valamint életet menteniük, úgy, hogy 

harminchat órán keresztül folyamatosan dolgoznak, nyolcórás váltásokban teljesítve a legnehezebb kihívásokat.  

A gyakorlat szakmai mentora szigorú megfigyelési rendszer és csekklista alapján figyeli és értékeli az Alfa, Bravó, Charlie és Delta egység műveleteit. 

A műveletek első fázisa a vasárnap esti riasztás volt, az egységek egy feltételezett forgatókönyv alapján megérkeztek a kárhelyre, megszerezték a szükséges információkat, ezzel párhuzamosan tábort építettek, berendezkedtek az önellátásra, kialakították a működéshez szükséges irányítópontokat, a lehető legrövidebb időn belül terepen voltak, hogy hozzákezdjenek a műveletekhez is. 

A forgatókönyv valós alapokon nyugszik, ezekkel a feladatokkal szembesültek egy évvel ez előtt a HUNOR-nak a földrengés sújtotta Törökországban dolgozó egységei is.