Alapos felkészülés nélkül kétséges az eredményes eseménykezelés
2022. október 28. 13:22
A rendkívüli téli időjárás következményeinek kezelésében érintett ágazatok, szervek, szervezetek bevonásával zajlott értekezlet október 28-án a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon. Az online térben megtartott virtuális találkozón a résztvevők a korábbi időszak tapasztalatait dolgozták fel, ismertették a szakterületi feladatokat azzal a céllal, hogy még hatékonyabbá váljék az operatív együttműködés.
A videokonferencián a fővárosi, megyei védelmi bizottságok titkárai, titkárhelyettesei, a megyei polgári védelmi főfelügyelők és az érintett szakterületek képviselői vettek részt. Az értekezletet dr. Tóth Ferenc tűzoltó dandártábornok, országos polgári védelmi főfelügyelő nyitotta meg, majd Halász András tűzoltó ezredes, a Védelmi Igazgatási Hivatal főosztályvezetője szólalt fel. Mint fogalmazott, váratlan helyzet bármikor kialakulhat, a felkészülés elengedhetetlen. A főosztályvezető emlékeztetett a 2013-as tavaszi hóhelyzetre és a 2014-ben a Pilisben pusztító ónos esőre. Mint hangsúlyozta, mindkét esetben szükség volt a különböző szervezetek együttműködésére. Halász András beszélt az október óta működő Védelmi Igazgatási Hivatal feladatairól, tevékenységének alapelveiről.
Az elmúlt évek extrém téli időjárási helyzeteiről, az azok során szerzett tapasztalatokról Pátkai Zsolt, az Országos Meteorológiai Szolgálat időjárás-előrejelző szakembere, katasztrófavédelmi kapcsolattartója beszélt. Előadásában a január harmincadiki Malik viharciklon hatásait, a tavaly karácsonyi, a Dél-Alföldet érintő ónos esőt, illetve a 2013 márciusi hóhelyzetet elemezte meteorológiai szempontból.
Azt, hogy a magyar közúthálózat és a gyorsforgalmi utak esetében hogyan kezelik a rendkívüli téli időjárási eseményeket, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. képviseletében Simon Tamás, műszaki tervezési és ellenőrzési osztályvezető, valamint Glied-Máté Szilárd, az MKIF Infrastruktúra Üzemeltető Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese tárta a hallgatóság elé. Mindkét szakember ismertette, hogy a szeptember 1-jei koncesszióváltást követően mely autópálya- és gyorsforgalmi-útszakaszokat kezelik, beszéltek a rendelkezésükre álló gépjárműparkról és szakemberállományról, a rendkívüli helyzetben követett protokolljaikról. Hangsúlyozták: tudomásul kell venniük a közlekedőknek, hogy az ónos eső ellen nincs hatékony megoldás.
Dr. Tóth Ferenc, országos polgári védelmi főfelügyelő előadásában bemutatta a rendkívüli téli időjárási események kezelése során jelentkező, operatív együttműködést igénylő feladatokat. Egyebek mellett beszélt a különféle minősített időszakokról, a kockázatok azonosításáról, ezek prioritásáról, a veszélyelhárítási tervekről, a kockázati helyszínek beazonosításáról, az erők, eszközök többszörözéséről. A tábornok külön hangsúlyozta, hogy rendkívüli helyzetekben az együttműködés és az információk megosztása elengedhetetlen a hatékony eseménykezelés érdekében.
Huszár Viktor rendőr alezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság Rendészeti Főigazgatóságának munkatársa arról tartott előadást, milyen rendőrségi, közlekedésrendészeti feladatok adódnak a téli időszakban, és ezekhez milyen kapcsolattartási eljárások párosulnak. Az alezredes elöljáróban elmondta: bár a közlekedés résztvevői általában tisztában vannak azzal, mivel járnak a téli viszonyok, nem veszik azokat komolyan. A baleseteket általában a felkészületlen járművezetők és a felkészítetlen járművek okozzák. Huszár Viktor elmondta azt is, rendkívüli események főleg a gyorsforgalmi utakon történnek, és ezek a balesetek általában súlyosabbak is. Mindezek mellett szó esett arról, hogy miként és ki dönthet a 7,5 tonnát meghaladó össztömegű tehergépkocsik forgalmának korlátozásáról.
A Honvédelmi Minisztérium Védelmi Igazgatási Főosztályának képviseletében Magyar Attila főhadnagy a honvédségi erők és eszközök igénylésének rendjéről, alkalmazásáról, a katonaság együttműködési feladatairól beszélt. Elmondta, téli veszélyhelyzet során elsősorban a honvédség úgynevezett Téli veszélyhelyzetet felszámoló és mentőcsoportját, a Nehéz kétéltű mentőcsoportot, valamint a Légi csoportot szokták igénybe venni.
A rendkívüli téli időjárási helyzetekkel összefüggő iparbiztonsági feladatokat Kovács Bonifác tűzoltó ezredes, országos iparbiztonsági főfelügyelő ismertette. Az ezredes a szakterület fő feladatának a megelőzést, a megfelelő tájékoztatást nevezte, emellett szólt a többi területtel, az üzemeltetőkkel való együttműködésről, illetve beszélt az eseménykezelésben, a helyreállításban játszott iparbiztonsági szerepről. Az országos főfelügyelő részletesen ismertette a veszélyes üzemek, nukleáris létesítmények és a veszélyes szállítmányok esetében télen elvégzendő feladatokat is.
A Technológiai és Ipari Minisztérium szakembere, Harcsa Miklós bemutatta a tárca feladatait, felépítését, beszélt az általuk működtetett ügyeletekről, a különböző közlekedési cégek, valamint az energetikai szakterület téli felkészülésének részleteiről.
Az előadók sorát dr. Zágori Szilvia, a BM Egészségügyért Felelős Államtitkárságának osztályvezetője zárta, aki az egészségügyi ágazat téli időszaki feladatairól értekezett. Sok egyéb mellett elmondta, milyen hatással van az intézmények működésére és az emberek általános egészségügyi helyzetére a hideg idő, mely betegségek válnak gyakoribbá vagy súlyosabbá ilyenkor, hogyan tud az alapellátás, a járóbeteg-szakellátás, illetve a fekvőbeteg-ellátás felkészülni a megváltozott körülményekre, az eltérő terhelésre.
A találkozó az országos polgári védelmi főfelügyelő zárszavával ért véget.
Fotó: Szőke Péter BM OKF