Továbbképzésen a polgári védelmi főfelügyelők
2025. április 15. 15:56
Az április 15-én tartott továbbképzés célja az aktuális szakterületi kérdések áttekintése volt. A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságon megtartott értekezleten a főfelügyelők módszertani támogatást is kaptak, és megoszthatták egymással a feladataik során kidolgozott jó gyakorlatokat is.
A továbbképzést dr. Bónyai Eszter tű. ezredes, tervezési és védelmi igazgatási főosztályvezető nyitotta meg, aki bevezetésül a szakterületet érintő komplex feladatok és az események kezelése során gyűjtött legfrissebb tapasztalatok közös feldolgozására hívta fel a figyelmet, majd a tervezési és védelmi igazgatási szakterületre vonatkozó aktuális feladatokat összegezte.
A szakmai tanácskozás második témájaként Poór Balázs tű. ezredes, Vas vármegyei polgári védelmi főfelügyelő tartott előadást a polgári védelmi szervezetek vármegyei helyzetéről, kiemelve az azok megalakításával, felkészítésével kapcsolatos tapasztalatokat, amelyet Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei kollégája, Nagy Attila tű. alezredes, polgári védelmi főfelügyelő egészített ki annak érdekében, hogy több vármegyei veszélyeztető hatást is górcső alá lehessen venni.
Ezt követően a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei igazgatóhelyettes, Tóth Attila tű. ezredes mutatta be a rendkívüli csapadéktevékenység okozta hatások európai előrejelzésének metódusait, kiemelten a határon túli együttműködésre.
Dr. Jackovics Péter tű. ezredes, veszélyhelyzet-kezelési főosztályvezető először összegezte a főosztálya szakterületét érintő feladatokat, majd arról tájékoztatta az értekezlet résztvevőit, hogy február 6-án az Európai Bizottság bejegyezte a HUNOR Hivatásos Katasztrófavédelmi Mentőszervezetet nehéz városi kutató és mentő (USAR) képességgel az európai polgári védelmi eszköztárba, amellyel Magyarország fokozza a katasztrófákra és veszélyhelyzetekre történő reagálási készségét belföldön és világszerte.
Domján Gábor tű. alezredes, Baranya vármegyei polgári védelmi főfelügyelő az európai uniós polgári védelmi mechanizmuson belül szerzett legfrissebb tapasztalatait ismertette a kommunikáció szerepéről a lakosság tájékoztatásában, amely mint mondta, kiemelten fontos eszköze a természeti és ember okozta katasztrófák megelőzésének, az azokra való felkészültség hatékonyabbá tételének.
Pintér Attila tű. alezredes, tervezési és védelmi igazgatási főosztályvezető-helyettes az Árvízvédelmi katalógust mutatta be a résztvevőknek, amelyet a szervezet a dunai árhullám levonulását követően állított össze, és amely vizuálisan megjeleníti a védekezési pontokat, az azokhoz kapcsolódó adatokat és információkat mind az állami, mind az önkormányzati védvonalak tekintetében. A témához kapcsolódva Sikrai Attila tű. alezredes, Komárom-Esztergom vármegyei polgári védelmi főfelügyelő a szeptemberi árvízi védekezéssel kapcsolatos vármegyei tapasztalatokról számolt be.
A továbbképzés konzultációval és a soron következő feladatok ismertetésével zárult.
Fotó: Bacsa Attila tű. őrnagy