Közös gyakorlat a vasúti balesetek felszámolásáról
2023. szeptember 20. 12:55
A katasztrófavédelem, a vasúttársaság, a mentőszolgálat, a rendőrség, illetve a vöröskereszt bevonásával katasztrófa-felszámolási együttműködési gyakorlat zajlott szeptember 20-án a kaposvári kereskedelmi pályaudvaron. A közös tréning azt a célt szolgálta, hogy a résztvevők gyakorolják azokat a speciális mozzanatokat, amelyek a kötöttpályás közlekedésben bekövetkezett balesetek során felmerülhetnek.
A gyakorlaton a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság, a Magyar Államvasutak Zrt., a MÁV-START Zrt., a Somogy Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság, az Országos Mentőszolgálat, a Magyar Vöröskereszt, a rendőrség, illetve a Kaposvári Önkéntes Tűzoltó és Életmentő Egyesület kijelölt egységei, tagjai vettek részt.
A résztvevőket Fülep Zoltán tűzoltó ezredes, a BM OKF országos tűzoltósági főfelügyelője köszöntötte, majd arról beszélt, hogy a kötöttpályás közlekedésben, főleg a vasúton bekövetkező balesetek több szervezet összehangolt beavatkozását teszik szükségessé, nem véletlen tehát, hogy a katasztrófavédelem évente szervez együttműködési gyakorlatokat a társszervekkel. Wéber Antal tűzoltó dandártábornok, Somogy vármegyei katasztrófavédelmi igazgató hozzátette, a vasúti környezetben bekövetkező balesetek esetében a mentést mindig megelőzi a felsővezeték áramtalanítása, a szokásosnál is jelentősebb a járművek roncsolódása, a kisiklott vagonokat komoly munka visszaemelni a sínpárra, a felborult buszt pedig speciális eszközökkel lehet kerekeire állítani, tehát az ilyen beavatkozásoknál fokozott erő- és eszközigény jelentkezik.
A gyakorlat feltételezését Tompos Gábor tűzoltó alezredes, vármegyei tűzoltósági főfelügyelő ismertette. Eszerint egy személyvagont húzó dízelmozdony a vasúti átjáróban összeütközik egy diákokat szállító autóbusszal. A busz felborul, utasai megsérülnek, többen kizuhannak a járműből, és sokkos állapotban kószálnak a vágányok körüli füves, bokros területen. Az ütközés erejétől a mozdony kisiklik, a személyvagonban utazó négy ember megsérül.
A dombóvári és kaposvári hivatásos tűzoltók, illetve a KÖTÉL egyesület feladata az volt, hogy a felderítés után kimentsék a sérülteket és átadják őket a mentőszolgálat, illetve a vöröskereszt szakembereinek. Utóbbi szervezet tagjai kutatták fel, látták el és juttatták az egészségügyi pontra az elkóborolt diákokat. A feladatok közé tartozott a sérültek triage-osztályozása, helyszíni ellátása, a MÁV Csoport egységei pedig az ilyenkor szokásos vontatási, emelési, műszaki mentési feladatokat hajtották végre.
Fotó: Szőke Péter - BM OKF